ﻧﺎم ژﻧﺮﯾﮏ: استامینوفن / ایبوبروفن

ﻃﺒﻘﻪ داروﯾﯽ: ضد درد، ضد تب، ضد التهاب

ﺷﮑﻞ دارو: قرص روکشدار

ﺗﺮﮐﯿﺒﺎت دارو: ۵۰۰  میلی‌گرم استامینوفن به همراه ۲۰۰ میلی‌گرم ایبوپروفن

موارد مصرف:

  • -کنترل تب و درد ناشی از سرماخوردگی و سینوزیت
  • -درمان سر درد و انواع سر درد میگرنی
  • -کنترل کننده موثر درد های قاعدگی، دندان درد و دردهای عضلانی و مفاصل
  • -موثر در کنترل دردهای پس از جراحی
  • -این دارو فاقد کافئین می باشد که باعث آرامش بیشتر و خواب راحت تر می شود.

 

تعداد در هربسته: 20 عدد

دارو به شکل قرص‌های سفید درقوطی 20 عددی توسط داروسازی پارسینه طب عرضه می‌گردد.

 

مکانیسم اثر:

باعث مهارعملکرد آنزیم سیکلواکسیژناز می شود  که منجر به کاهش تولید پروستاگلاندين در بدن می شود که مسئول ایجاد درد و التهاب است.

 

موارد احتیاط:

دارو را بیش از مقدار توصیه شده توسط پزشک مصرف نکنید.

دارو را طبق دستور پزشک و در فواصل زمانی منظم میل نمایید. در صورتی که یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید به محض به یاد آوردن، آن را مصرف کنید ولی اگر تقریبا زمان مصرف بعدی فرا رسیده باشد از مصرف آن خودداری کرده و مقدار مصرف آن را نیز دو برابر نکنید.

 

این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی، گیجی و کاهش سطح هوشیاری در برخی افراد گردد. همچنین ممکن است باعث مشکلات بینایی در برخی افراد شود. لذا توصیه می گردد قبل از رانندگی و کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری کامل دارد، احتیاط نمایید.

جهت کاهش مشکلات گوارشی، دارو را با غذا و آب مصرف نمایید.

در صورت بروز علائم آلرژی مانند قرمزی و خارش پوست، گیجی و یا تنگی نفس به پزشک مراجعه کنید.

این دارومعمولا عوارض کمی دارد ولی مهمترین عارضه آن در کبد است. احتمال بروز عارضه کبدی استامینوفن با مصرف همزمان الکل بیشتر میشود پس در زمان مصرف استامینوفن باید از مصرف الکل پرهیز کرد. قبل از مصرف استامینوفن اگر سابقه بیماری کبدی وجود دارد باید آن را به اطلاع پزشک معالج رساند.

واکشنهای آنافیلاکتوئید با علائم مشکلات تنفسی، تورم صورت و گلو نیز ممکن است در اثر مصرف دارو بروز نماید.

در صورت مصرف طولانی مدت و یا مصرف مقادیر زیاد این دارو و همچنین به منظور بررسی پیشرفت درمان به طور منظم به پزشک خود مراجعه نمایید. این موضوع بخصوص در افراد سالخورده که در مقایسه با افراد جوان تر به مشکلات کلیوی و عوارض گوارشی جدی مبتلا می‌گردند، اهمیت دارد.

اگر مشکلات زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید : سابقه سکته مغزی یا قلبی، نارسایی قلبی، فشار خون، آسم، پولیپ بینی، بیماری کبد یا کلیه، زخم معده، لوپوس سیستمیک، مشکلات لخته شدن خون یا خونریزی زیاد و یا اگر سیگار میکشید.

اگر این دارو را برای تب مصرف میکنید مصرف آن را بیش از سه روز ادامه نداده و در صورت ادامه یافتن تب حتما به پزشک مراجعه کنید.

مصرف همزمان این دارو با سایر داروهایی که حاوی استامینوفن، ایبوپروفن و یا کافئین می باشند، ممکن است منجر به بروز اثرات ناخواسته و یا مسمومیت دارویی گردد.

مصرف همزمان برخی از داروها مانند دیکلوفناک، فنوپروفن، ایندومتاسین، کتوپروفن، مفنامیک اسید، تاپروکسن، پیروکسیکام، سولینداک، تنوکسیکام، تولمتین با این دارو، احتمال بروز عوارض ناخواسته را افزایش می‌دهد. از مصرف همزمان این داروها به مدت بیشتر از چند روز خودداری نمایید، مگر آن که پزشک تجویز نماید.

پیش از انجام هر گونه جراحی شامل جراحی دندان، به دلیل احتمال خونریزی در حین و پس از جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را از مصرف این دارو مطلع نمایید.

در صورت مصرف مقادیر بسیار زیاد دارو، بیمار باید سریعا به مرکز فوریت های پزشکی منتقل گردد. علایم مسمومیت با استامینوفن ممکن است ۲ تا ۴ روز پس از مصرف دارو ظاهر شود، اما به منظور جلوگیری از آسیب کبدی یا مرگ، درمان باید طی ۲۴ ساعت اول مسمومیت با دارو انجام پذیرد.

 

شرایط نگهداری:

دارو را دور از نور و رطوبت ، در دمای زیر 30 درجه سانتی گراد درون جعبه نگهداری نمایید. دور از دسترس کودکان قرار داده شود.

 

مصرف در بارداری و شیردهی:

این دارو از جفت عبور می کند. در صورت استفاده در محدوده دوز درمانی و برای مدت کوتاه، استامینوفن در بارداری بی خطر است. استامینوفن و ایبوبروفن با مقادیر کم در شیر مادر ترشح می شود. عوارض جانبی گزارش نشده است و می توان استامینوفن را در دوره شیردهی با احتیاط مصرف نمود.

این دارو فاقد کافئین بوده، لذا در دوران بارداری و شیردهی فاقد هرگونه اثرات سوء مصرف کافین بروی جنین و نوزاد میباشد.

 

تداخل‌های دارویی:

داروی کلستیرامین موجب کاهش جذب استامینوفن از روده شده و بنابراین استامینوفن باید یک ساعت قبل و یا ۴-۳ ساعت بعد از مصرف کلستیرامین استفاده شود.

مصرف همزمان با آنتی اسید ها موجب تاخیر در جذب دارو می شود. مصرف فنوباربیتال و ایزونیازید باعث اثرات سمی استامینوفن بر کبد می شود. مصرف کلستیرامین میزان جذب و تاثیر استامینوفن را کاهش می دهد.

مصرف همزمان با هر گونه ماده غذایی ممکن است موجب تاخیر در جذب دارو شود.

مصرف استامینوفن با دوز بیش از ۲ گرم در روز میتواند اثر رقیق کنندگی خون وارفارین را افزایش دهد. اگر از هر کدام از داروهای ذکر شده استفاده میکنید قبل از مصرف استامینوفن آن را به اطلاع پزشک معالج خود برسانید.

استامینوفن ممکن است با داروهای مختلفی تداخل داشته باشد همچنین استفاده از داروهای گیاهی نیز ممکن است باعث ایجاد تداخل و آسیب کبدی شود. لذا در صورت مصرف موارد زیر، پزشک خود را مطلع سازید.

مصرف طولانی مدت الكل، داروهای القاء کننده آنزیم کبدی و سایر داروها با سمیت کبدی – خطر سمیت کبدی با مصرف طولانی مدت مقادیر زیاد این دارو ممکن است در افراد الکلی و یا بیمارانی که از سایر داروهایی با سمیت کبدی استفاده می نمایند، افزایش یابد. مصرف طولانی مدت باربیتورات ها (بجز بوتالبيتال) یا پریمیدون باعث کاهش اثرات درمانی استامینوفن می گردد.

داروهای ضد التهاب غیر استروییدی، آسپیرین و سایر سالیسیلات ها – مصرف همزمان و طولانی مدت با یک سالیسیلات و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ممکن است احتمال اثرات ناخواسته کلیوی را افزایش دهد.

داروهای ضد انعقاد خون کومارینی یا مشتقات ایندانديون – مصرف همزمان و طولانی مدت مقادیر زیاد این دارو ممکن است اثر ضد انعقادی را افزایش دهد و باعث خونریزی شود.

ایبوپروفن میتواند موجب علائم گوارشی مانند تهوع، سوء هاضمه، اسهال و یبوست شود. مصرف ایبوپروفن میتواند موجب عوارض شدیدی در معده و روده بخصوص خونریزی شود.این عوارض میتوانند کشنده بوده و بدون علائم هشدار دهنده قبلی ایجاد شوند. عوارض گوارشی ایبوپروفن در سنین بالا بیشتر است. خونریزی معده و دوازدهه در مصرف ایبوپروفن میتواند خود را بصورت سیاه شدن مدفوع و یا استفراغ قهوه ای رنگ نشان دهد.

هر دارو به موازات اثر درمانی مطلوب ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز شود، اگرچه همه‌ی این عوارض در یک فرد دیده نمی‌شود، در صورت هر یک از عوارض زیر با پزشک خود مشورت نمایید:

مشکلات ترومبوتیک عروق قلبی، عوارض گوارشی، عوارض کبدی، افزایش فشار خون (بیمارانی که مصرف کننده داروهای مهار کننده آنژیوتانسین، تیازیدها، و یا مدرهای لوپ هستند در اثر مصرف این دارو پاسخشان به داروهای ضد فشار خون نامبرده تغییر می کند)، نارسایی احتقانی قلب و ادم

عوارض کلیوی، واکنشهای آلرژیک شدید مانند آنافیلاکسی ، واکنشهای جدی پوستی شامل درماتیت، سندرم استیونس جانسون، نکروز سمی اپیدرمال، سردرد.

همچنین احتمال عوارض قلبی در مصرف ایبوپروفن در کسانی که از قبل مشکلات قلبی داشته اند و یا ریسک بالاتری در بیماری قلبی دارند ( مانند مصرف سیگار، سابقه خانوادگی بیماری قلبی، فشار خون بالا و دیابت).

 

 موارد منع مصرف:

  • مصرف همزمان با سایر داروهای حاوی استامینوفن، ایبوپروفن و کافئین
  • سابقه حساسیت به استامینوفن، کافئین، ایبوپروفن و هر یک از اجزاء تشکیل دهنده این دارو
  • سابقه حساسیت به داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی
  • سابقه آسم ، واکنشهای آلرژیک ، کهیر در اثر مصرف آسپیرین و یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی

فرمولاسیون با مشورت شرکت Pacific Vital آمریکا

bookhttps://parsinehpharma.com/wp-content/uploads/2023/07/catalogue-pakhsh-W2-print8-scaled.jpg

مطالب مرتبط:
فهرست